تازه های سلامتسلامت عمومی

بدون عذاب وجدان فحش دهید | نکاتی برای زندگی امروز

مجله سیب سبز:

شامه خانم‌ها تیز‌تر است

اگر همسرتان با وجود بلند شدن بوی سوختگی غذا برای خاموش کردن شعله کاری نکرد، او را سرزنش نکنید. محققان می‌گویند شریک زندگی شما به اندازه خودتان در حس کردن بوها توانایی ندارد. از نظر پژوهشگران، حس بویایی در خانم‌ها قوی‌تر از آقایان است. محققان پیش از این ثابت کرد تحلیل رفتن حس بویایی می‌تواند یکی از نشانه‌های ابتلا به بیماری‌های پارکینسون یا آلزایمر باشد.


کوتاه قدها از آلزایمر می‌میرند!پژوهشگران می‌گویند هر فردی باتوجه به شرایط بدنی و سبک زندگی‌اش، در معرض خطر مرگ بر اثر بیماری خاصی قرار می‌گیرد. از نظر آنها بیماری‌ای که اغلب کوتاه‌قدها را می‌کشد، زوال عقل است البته آنها می‌گویند احتمال مرگ به‌خاطر آلزایمر و دیگر گونه‌های زوال در میان مردهای کوتاه قد بیشتر از دیگران است. به‌گفته آنها مردهایی که قدشان از ۱۶۵ سانتی‌متر کوتاه‌تر است ۵۰ درصد بیشتر از آنهایی که قدی بلندتر از ۱۷۲ سانتی‌متر دارند با خطر مردن در اثر زوال عقل روبه‌رو هستند.

تازه های سلامت چه خبر؟

خوشحال شوید پوست‌تان می‌خارد

می‌دانید که ترشح هورمون سروتونین در بدن‌تان می‌تواند افسردگی را از شما دور کنید و خلق‌تان را بهبود ببخشد، اما محققان می‌گویند این هورمون گرانبها می‌تواند گاهی با اعصاب‌تان هم بازی کند. پژوهشگران دانشگاه واشنگتن معتقدند این هورمون باعث خارش بدن شما می‌شود. پژوهش‌های آنها حاکی از آن است که ترش سروتونین به خارش بیشتر منجر می‌شود و خارش بیشتر هم درد بیشتری به‌وجود می‌آورد و در این سیکل، درد بیشتر مجددا به ترشح بیشتر سروتونین منجرمی‌شود. خلق شما، تحمل درد را هم آسان می‌کند.


همسر سیگاری شما را چاق می‌کنداگر با یک سیگاری ازدواج کرده‌اید، حتی بدون اضافه وزن داشتن باید به فکر رژیم گرفتن بیفتید. محققان می‌گویند چند سال زندگی با یک سیگاری کافی است تا گرفتار اضافه وزنی شوید که خلاص شدن از آن برای‌تان از هر کاری سخت‌تر است. به‌نوشته ساینس دیلی، محققان بر این باورند که استشمام بوی سیگار در فضای بسته خانه و ماشین و گذراندن روزها در کنار یک همسر سیگاری، تنها قلب و ریه شما را بیمار نمی‌کند بلکه چربی‌های بدن‌تان را هم بیشتر می‌کند.

براساس پژوهش‌های آنها قرار گرفتن در معرض دود سیگار، افزایش ترشح هورمون انسولین در بدن را همراه دارد و کسانی که طی ماه‌ها و سال‌ها در معرض این دود قرار دارند، به مرور نسبت به انسولین مقاوم می‌شوند. پژوهشگران می‌گویند همین مقاومت به انسولین باعث چاقی این افراد می‌شود. البته آنها این بررسی‌ها را روی موش‌ها انجام داده‌اند اما از آنجا که ساختار مغز انسان و موش شباهت زیادی به هم دارد، پژوهشگران ادعا می‌کنند که انسان‌ها هم در معرض خطر مقاوم شدن به انسولین در صورت استنشاق دود سیگار هستند.


نابارورید؟ شانس‌تان را در زمستان امتحان کنیدیک ماه دیگر تا زمستان مانده، یعنی فصلی که بیشترین تعداد باروری‌ها در آن اتفاق می‌افتد. تلگراف از زبان محققان نوشته است که اغلب حاملگی‌ها در فصل زمستان اتفاق می‌افتند و کسانی که در ماه‌های دیگر سال تلاش‌های‌شان برای باردار شدن بی‌نتیجه مانده بود، می‌توانند در این فصل باردار شوند.


بدو! فقط بدو!محققان‌می‌گویند دویدن منظم خطر ابتلا به ساییدگی زانو را نه‌تنها افزاش نمی‌دهد، بلکه به پیشگیری از آن هم کمک می‌کند. به نوشته مدیکال تودی، کمتر سالمند و میانسالی است که از ساییدگی زانو رنج نبرد اما دویدن منظم بیشتر از هر راهی می‌تواند در پیشگیری از این مشکل یا درمانش موثر باشد. باور کنید هیچ وقت دیر نیست!

تازه های سلامت چه خبر؟

امگا۳ به جای برچسب نیکوتین

می‌خواهید سیگار را ترک کنید؟ روغن ماهی بهتر از برچسب‌های نیکوتین می‌تواند شما را در روزهای ترک سیگار یاری دهد. به نوشته دیلی میل، محققان می‌گویند امگا۳ بهترین همراه سیگاری‌هایی است که قصد دارند این عادت را کنار بگذارند. محققان می‌گویند سیگاری‌هایی که قرص روغن ماهی را برای یک ماه مصرف می‌کنند، ۱۱ درصد بیشتر از دیگران در ترک این مخدر موفق می‌شوند. پژوهش‌ها نشان می‌دهد که سیگار کشیدن، سطح امگا۳ در مغز را بیشتر می‌کند و به همین دلیل است که افراد بدون دریافت امگا۳ اضافه از عهده ترک سیگار بر نمی‌آیند.


حوله آشپزخانه قاتل شماستتصور می‌کنید حوله‌ای که در دستشویی و آشپزخانه آویزان کرده‌اید یکی از نشانه‌های تمیز بودن توالت و آشپزخانه شماست؟ در اشتباهید! محققان می‌گویند نه داخل مایکروفر و نه کاسه توالت، بلکه حوله‌هایی که در خانه استفاده می‌کنید آلوده‌ترین وسایل خانه شما هستند.

به نوشته دیلی میل، پژوهشگران معتقدند این حوله‌ها نه‌تنها آلودگی را در خود نگاه می‌دارند، بلکه آن را از فردی به فرد دیگر منتقل می‌کنند و حتی باعث مسمومیت شما شده یا اینکه مشکلات معده را به جان‌تان می‌اندازند. از نظر محققان شستن حوله‌ها با آب ۹۰ درجه بهترین راه خلاص شدن از این آلودگی‌هاست اما بهتر از آن این است که حوله‌ها را برای همیشه از دستشویی و آشپزخانه بیرون کنید و به جای آنها از دستمال‌های یکبار مصرف برای خشک کردن دست‌های‌تان کمک بگیرید.


بعد از ۷۰ سالگی پاشنه‌دار نپوشیدشاید تصور کنید پوشیدن کفش‌های پاشنه‌دار می‌تواند در سنین بالا هم شما را آراسته و جوان نشان دهد، اما محققان می‌گویند بهتر است به جای اینکه دنبال جوانی از دست رفته باشید، برای زنده ماندن تلاش کنید. به نوشته دیلی میل، بررسی‌ها نشان می‌دهد که زمین خوردن یکی از اصلی‌ترین دلایل مرگ تصادفی در سال‌های پیری است. بله، به همین سادگی! شما ممکن است به‌خاطر زیباتر بودن، جان‌تان را از دست بدهید.


چطور خشم‌تان را مدیریت کنیدبدون عذاب وجدان فحش دهید!

نمی‌توانید ناسزایی را به زبان بیاورید بدون آنکه عذاب وجدان کلافه‌تان کند؟ محققان می‌گویند بهتر است برای همیشه با این عذاب خداحافظی کنید و با خیال راحت گاهی فحش بدهید. به نوشته ریدرز دایجست، محققان ثابت کرده‌اند که فحش دادن و ناسزا گفتن در چهار موقعیت به سلامت شما کمک می‌کند. از نظر آنها در زمان درد کشیدن می‌توانید با گفتن ناسزا دردتان را تسکین دهید.

محققان می‌گویند اگر قرار باشد یک درد ۱۴۰ ثانیه شما را عذاب دهد، با گفتن چند ناسزا می‌توانید زمان دردکشیدن‌تان را به ۷۰ ثانیه برسانید. گذشته از این پژوهشگران ثابت کرده‌اند ناسزا گفتن در مدیریت عصبانیت به شما کمک می‌کند یا وقتی احساس درماندگی می‌کنید، حال‌تان را بهتر می‌کند و به شما کمک می‌کند کنترل اوضاع را در دست بگیرید.

اما چهارمین موقعیتی که می‌توانید با ناسزا گفتن تحملش را راحت‌تر کنید، زمانی است که منتظر مانده‌اید. در چنین شرایطی ناسزا گفتن به شما برای تحمل زمان انتظار کمک خواهد کرد. محققان می‌گویند شاید لازم باشد گاهی ادب را کنار بگذاریم و لااقل در دل خودمان برای تحمل شرایط سخت یا آزار‌دهنده کمی بددهنی کنیم.

تازه های سلامت چه خبر؟

بله؛ واقعا مغزتان تعطیل می‌شود!

حتما شنیده‌اید که احتمال ابتلا به سرطان مغز یا مشکلات دیگر مغزی در موبایل‌باز‌ها بیشتر است، اما حتما ادعای بسیاری از افراد در مورد اینکه خطر ابتلا به سرطان مغز به‌خاطر استفاده از موبایل هنوز ثابت نشده است را هم شنیده‌اید! در جواب این ادعا‌ها باید بگوییم محققان بالاخره ثابت کردند که موبایل‌بازی واقعا مغز را تعطیل می‌کند البته تصور نکنید تنها تلفن همراه شما را در معرض این خطر قرار می‌دهد، به‌گزارش رویترز پژوهشگران معتقدند تلفن‌های بی‌سیمی که در خانه استفاده می‌کنید هم می‌توانند این بلا را به جان‌تان بیندازند. پس اگر نمی‌خواهید مغزتان سرطانی شود تا جایی که می‌توانید تماس‌های‌تان را با هندزفری یا بلندگوی تلفن پاسخ دهید.


آنتی‌بیوتیک، بی‌آنتی‌بیوتیکقطعا هر کسی در دوره‌ای از زندگی‌اش مجبور به مصرف آنتی‌بیوتیک می‌شود اما اغلب ما بدون آنکه بیماری‌مان را دقیقا تشخیص دهیم و داروی مناسبش را پیدا کنیم، سراغ آنتی‌بیوتیک‌ها می‌رویم و حتی آنها را به فرزندان‌مان هم می‌خورانیم، اما به‌نوشته مدیکال تودی، محققان می‌گویند مصرف آنتی‌بیوتیک در دوره کودکی می‌تواند مشکلات جبران‌ناپذیری در بزرگسالی برای افراد ایجاد کند. یکی از این مشکلات، ابتلا به آرتریت روماتوئید است. به‌گفته پژوهشگران بچه‌هایی که آنتی‌بیوتیک مصرف می‌کنند، در بزرگسالی دچار بیماری‌های التهابی مثل آرتریت روماتوئید می‌شوند.


تحمل لاکتوز را ندارید؟ خوش به حال‌تان سرطان از شما دور استاگر همه عمر به‌خاطر اینکه نمی‌توانسته‌اید لاکتوز را تحمل کنید از خوردن شیر محروم بوده‌اید، خبر خوبی برای‌تان داریم؛ ناتوانی در تحمل لاکتوز باتوجه  به پژوهش‌های تازه می‌تواند به سلامت شما خدمت کرده و طول عمرتان را بیشتر کند. محققان سوئدی در آخرین بررسی‌های‌شان ثابت کرده‌اند کسانی که نمی‌توانند لاکتوز را تحمل کنند، کمتر با خطر ابتلا به سرطان روبه‌رو هستند.

عدم تحمل لاکتوز باعث می‌شود افراد به‌محض خوردن شیر نفخ کنند و با شکم‌دردی آزار‌دهنده دست به گریبان شوند اما محققان می‌گویند این افراد خوش‌شانس کمتر از دیگران به سرطان ریه، سینه یا تخمدان مبتلا می‌شوند. پژوهشگران هنوز دلیل این موضوع را نمی‌دانند اما ادعا می‌کنند این اختلال درنهایت به سلامت مبتلایانش خدمت خواهد کرد.


سلام بر غذاهای منجمدبرای هر روز غذا درست کردن فرصت ندارید اما نگران این هستید که با خوردن غذاهای فریزری به سلامت‌تان آسیب برسد؟ نگران نباشید! محققان می‌گویند این غذاها در بعضی مواقع به‌نفع سلامتی‌تان هم کار می‌کنند. به نوشته منزهلث محققان می‌گویند کسانی که غذای فریز شده می‌خورند، اغلب کالری کمتری می‌گیرند.

از نظر آنها یکی از دلایل آن می‌تواند این باشد که این افراد زمان کمتری برای غذا خوردن دارند و چون می‌خواهند به سرعت وعده غذایی‌شان را میل کنند، کمتر پرخوری می‌کنند. محققان توصیه می‌کنند در غذاهای یخ‌زده‌تان مقداری پروتئین و سبزیجات بریزید و بدون عذاب وجدان آنها را میل کنید.  اما توصیه ما این است که حتما پیش از تجربه این تحقیق برای حفظ سلامت و تندرستی خود و خانواده‌تان با یک متخصص رژیم درمانی یا متخصص تغذیه مشورت کنید.

تازه های سلامت چه خبر؟

آقایان ضدآفتاب نزنند!

حتما این ضرب‌المثل را شنیده‌اید که آمدیم ابرویش را درست کنیم، چشمش کور شد! یافته‌های محققان برای حفظ سلامت انسان‌ها هم بی‌شباهت به این ضرب‌المثل نیست. محققان سال‌هاست داروهایی را برای درمان یک مشکل تجویز می‌کنند اما بعد از مدتی اعتراف می‌کنند که آن داروها دردسر تازه‌ای را ایجاد کرده‌اند.

یکی از این یافته‌های دردسرساز کرم‌های ضد آفتاب هستند. به‌گزارش فاکس نیوز، درحالی‌که مدت‌هاست پژوهشگران توصیه می‌کنند مردها هم از این کرم‌ها استفاده کنند، یافته‌های جدید این احتمال را مطرح می‌کنند که ضدآفتاب‌ها باعث ناباروری مردها می‌شود.


آواز بخوان و مسواک بزنعادت دادن کودکان به مسواک زدن کار سختی نیست اما نیاز به وقت کافی دارد. با این حال این کار یکی از مهم‌ترین اصول بهداشتی است که اگر از همان کودکی در برنامه روزانه فرد به یک عادت روزانه تبدیل شود، می‌تواند سلامت دندان‌های او را تا میانسالی و کهنسالی تضمین کند، برای این کار نیاز به ابزاری هیجان‌انگیز دارید، مسواک‌های موزیکال چاره کار شماست.

تازه های سلامت چه خبر؟

این محصول می‌تواند یک هدیه جالب برای کودکان باشد. مسواک زدن یکی از ساده‌ترین روش‌ها برای رعایت اصول بهداشتی دهان و دندان است. قیمت مسواک‌های موزیکال از ۲۰ هزارتومان تا ۵۰ هزارتومان متغیر است و به هر داروخانه معتبری سر بزنید، می‌توانید یکی از آنها را بخرید.


قالبی برای کف پاها پیاده‌روی یکی از ساده‌ترین ورزش‌هایی است که انجام آن برای تمامی گروه‌های سنی مجاز است به‌شرطی که در موقعیت و شرایط درستی انجام شود. مثل استفاده از یک کفش استاندارد و راحت برای پیشگیری از صدمه دیدن قلب دوم‌تان است. استفاده از کفی مناسب یکی از نکاتی است که می‌تواند پیاده‌روی را برای شما لذت‌بخش و بدون عارضه کند، پس دقت کنید هنگام خرید کفش سراغ آنهایی بروید که کفی مناسب و نزدیک‌ترین قالب به پای شما را دارند.

تازه های سلامت چه خبر؟

کفش‌های اسکچرز دارای کفی است که بعد از چندبار پوشیدن حالت کف پای فرد را می‌گیرد، به علاوه شما می‌توانید این کفی‌های جادویی را جداگانه از کفش‌فروشی‌های معتبر تهیه کنید. این کفش‌ها بین ۲۹۰ تا ۳۰۰ هزار تومان قیمت دارند، اما کفی قالب پا را با قیمت کمتری می‌توانید از بازار کفش‌فروش‌ها تهیه کنید.


سرشور خودکار ماساژ منظم و آرام پوست سر یکی از روش‌های ساده و خانگی است که می‌تواند با بهبود جریان گردش خون و غذارسانی بهتر موها را تقویت کند. به‌گفته متخصصان، شیوه‌های طبیعی درمان ماساژ سر بهترین روش برای کاهش تنش‌ها و استرس ناشی از زندگی روزمره است. با این وجود خیلی از ما باتوجه به مشغله‌هایی که داریم فرصتی برای ماساژ گرفتن نداریم اما نگران نباشید به‌تازگی دستگاهی به بازار آمده که نه‌تنها به صورت خودکار موهای‌تان را می‌شوید بلکه می‌تواند موها و پوست سرتان را ماساژ دهد، بنابراین شما با یک تیر دو هدف می‌زنید؛

تازه های سلامت چه خبر؟

هم بدون چنگ زدن به موهای‌تان با کمک این سرشور خودکار سرتان را می‌شویید و هم یک ماساژ راحت و بدون دردسر را تجربه می‌کنید. این دستگاه که ماساژور سر اسکالپ نام دارد را می‌توانید با قیمت ۵۰ هزار تومان از داروخانه‌ها و مراکز فروش گجت‌های بهداشتی تهیه کنید.


با زغال، آب بازی کنیدشاید برای‌تان جالب باشد اگر بدانید ژاپنی‌ها برای تصفیه آب آشامیدنی‌شان هنوز از شیوه‌های سنتی که نسل‌به‌نسل به آنها منتقل شده، استفاده می‌کنند. روش تصفیه آب با زغال سفید یا Binchotan از قرن ۱۷ در ژاپن رواج دارد. زغال Binchotan که از چوب درختان تهیه شده، دارای کربن اکتیو است که ناخالصی‌های آب مانند کلر را با جذب ین‌های منفی به طرف خود می‌کشد و در عوض، مواد معدنی مفید خود را (مانند کلسیم، منیزیم و آهن) به آب می‌بخشد، همچنین قادر است PH آب را تنظیم و نرمال کند.

تازه های سلامت چه خبر؟

این نوع زغال از زمانی که داخل آب گذاشته شود تا سه ماه قابل استفاده است. می‌توانید به جای پرداخت هزینه بالا برای دستگاه تصفیه خانگی تنها با قیمت ۲۰ هزار تومان آبی سالم و شفاف بنوشید. تنها کافی است با جست‌وجو در فروشگاه‌های عرضه این محصول را پیدا کنید، البته فراموش نکنید که هنوز محققان در پژوهش‌های‌شان به این خاصیت زغال سفید اشاره نکرده‌اند.


راحت آبکش کنیدهمیشه جدا کردن مواد غذایی که همراه آب هستند، کار دشواری است، به‌خصوص اگر اندازه این مواد بسیار کوچک باشد. به‌عنوان مثال جدا کردن آب از حبوبات یا برنج بدون اینکه دانه‌ای از آنها هدر برود کار شدنی است اما کمی سخت است.

تازه های سلامت چه خبر؟

با این حال از این پس می‌توانید با خرید درپوش آبکشی که حدود قیمت آن بین ۶ تا ۱۰ هزار تومان است، به این مشکل خاتمه دهید و آشپزی آسانی داشته باشید. این درپوش اندازه استانداردی دارد و به وسیله دوگیره روی قابلمه محکم شده و مانع ریزش برنج یا هر چیز دیگری از قابلمه یا ظرف شود.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
بستن