تازه های سلامتگوناگون

شناخت و علائم بیماری ابولا

he2421

ابولا نام نوعی ویروس است. تب خونریزی دهنده ابولا، یک بیماری شدید و کشنده است که نخستین بار در سال ۱۹۷۶میلادی شناخته شد. ویروس ابولا  گاه به گاه به طور مرگباری در میان انسانها و میمونها در آفریقا شایع میشود. این ویروس با ایجاد تب شدید و خونریزی بیمار را از پا درمی آورد و خیلی سریع گسترش مییابد.

پژوهشگران بر این باورند که ویروس ابولا از طریق حیوانات به انسان سرایت میکند و معمولا در بدن جانوری زندگی میکند که در قاره آفریقا سکونت دارد.
اکثر افرادی که ابتلای آنان به بیماری ابولا تاکنون تأیید شده اهل کشورهای آفریقایی بوده اند.تب خونریزی دهنده ابولا معمولا به صورت شیوع ناگهانی بروز میکند و شیوع آن هم از یک بیمارستان یا درمانگاه آغاز میشود.

به دلیل خاصیت سرایت بالای این بیماری پرسنل بهداشتی ناگزیر از رعایت شدید و دقیق اصول بهداشتی برای پیگیری از انتشار بیماری و ابتلای خود هستند.
آنها برای پوشش کامل بدن از لباس، دستکش و پوتینهایی استفاده میکنند که پس از استفاده باید نابود شود.

خطر کشندگی ویروس ابولا که تاکنون درمانی برای آن پیدا نشده، بین ۵۰ تا ۹۰درصد است.
طی چند سالی که از هجوم بیماری ابولا می گذرد، کارهای زیادی برای تشخیص اپیدمیولوژی و نحوه سرایت ابولا صورت گرفته است ، ولی هنوز راه و نحوه دقیق سرایت آن مشخص نشده و تنها می توان گفت که احتمالا ابولا از طریق تماس با خون یا دیگر مایعات بدن و همچنین ترشحاتی همچون خلط افراد آلوده به این ویروس به افراد سالم منتقل می شود؛ مثلا میزان بیماری در مرده شورهای قبرستان ها که تماس مستقیم با بدن قربانیان ابولا داشتند، بسیار بالا بوده.

 

پزشکان ، پرستاران و بهیارانی که مشغول درمان مبتلایان ابولا بودند هم بکرات در حین انجام وظیفه خود به این بیماری دچار شدند، که علت آن عدم رعایت مسائل بهداشتی و مراقبتی لازم و عدم آگاهی از نحوه انتقال در سالهای اول شناسایی این بیماری بود.به هر حال ، این ویروس به هر شکلی که به بدن وارد شود، بعد از ۲تا ۲۱روز علایم آن ظاهر می شود.

بیمار با بروز ناگهانی تب ، ضعف شدید، درد عضلانی ، سردرد و گلودرد به پزشک مراجعه می کند.معمولا بعد از مدت کوتاهی ، تهوع ، استفراغ ، اسهال ، بثورات پوستی ، اختلال عملکرد کبد و کلیه و حتی در بعضی موارد خونریزی داخلی و خارجی نیز به دنبال علایم و نشانه های اولیه بروز خواهند کرد و وضعیت بیمار بشدت رو به وخامت می رود.

محمدمهدی گویا، رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت در این گفت‌وگو با جام جم به مردم اطمینان می دهد که سرنوشت ما در برخورد با ابولا مثل آفریقایی ها نیست.
این متخصص تأکید می کند که وزارت بهداشت ایران برای مقابله با این بیماری آمادگی کامل دارد و در صورت مشاهده مواردی از ابتلا به آن با واکنش سریع و قوی، می تواند جلوی همه گیر شدنش را بگیرد.
وزیر بهداشت چندی پیش اعلام کرد مردم ایران نباید نگران ابولا باشند اما با توجه به این که ابولا هم اکنون به کشورهای اروپایی هم رسیده است به نظرتان دیگر وقتش نیست که ایران هم تدابیر ویژه ای برای پیشگیری از شیوع این بیماری اتخاذ کند؟
وزیر نگفت بیماری وارد ایران نمی شود احتمال این که بیماری وارد کشور ما شود همیشه وجود دارد امکان دارد مسافری مبتلا به این بیماری به ایران هم سفر کند اما توجه داشته باشید که مسافرت های ایرانیان به کشورهای غرب آفریقا یعنی کشورهای آلوده به ابولا، بسیار محدود است و تعداد مسافرانی که از این کشورها می آیند نیز کم است پس امکان انتقال بیماری به کشورمان ناچیز است. بنابر این منظور وزیر این بوده است که ما برای پیشگیری از بیماری و برخورد با آن کاملاً آماده هستیم و البته هنوز در ایران هیچ نمونه ای از ابتلا به ابولا دیده نشده است.
اشاره کردید که به هر حال امکان دارد یکی از همان تعداد کم مسافران ورودی به ایران مبتلا به ابولا باشد. از سفر مبتلایان به کشورمان چگونه پیشگیری می کنید؟
با هماهنگی هایی که با وزارت امور خارجه داشته ایم اطلاعات هر مسافری که قصد داشته باشد از کشورهای آلوده به ابولا به ایران سفر کند، پیش از صدور ویزا بررسی می شود و ما هدفش از سفر، زمان ورودش به ایران و وضعیت سلامتش را می سنجیم تا از سلامتش مطمئن شوم.
ما به ایرانی هایی که به قصد کار می روند مثلا کارمندان سفارتخانه ها نیز توضیح داده ایم که چگونه از ابتلا به بیماری پیشگیری کنند و توصیه کرده ایم اگر کارشان در آن کشورها واجب نیست، نروند.
آمادگی وزارت بهداشت در صورت مشاهده موردی از ابولا در چه حد است؟
همه امکانات لازم برای نگهداری چنین بیمارانی فراهم است . اگر توانایی سیستم بهداشتی یک کشور بالا باشد، در همان ابتدای امر، بیماری را کنترل می کند و اجازه شیوعش را نمی دهد.
ابولا در چه مرحله ای قابل انتقال است؟
این بیماری فقط وقتی قابل انتقال است که علائمش در بیمار ظاهر شده باشد.
مگر شرایط سرایت بیماری های واگیردار دیگر اینگونه نیست؟
نه. بسیاری از بیماری ها به این گونه منتقل نمی شود برای نمونه ویروس سرخک که واگیرترین بیماری عفونی دنیاست ، 4 یا 5 روز پیش از آن که علائم بیماری ظاهر شود در حلق بیمار وجود دارد و قابل انتقال است.
ابولا از طریق تنفس هم منتقل می شود؟
این بیماری فقط از طریق ترشحات بدنی ، خون و مدفوع بیمار قابل انتقال است.
پیشگیری از تماس با خون ، مدفوع و ترشحات بیمار کار دشواری نیست پس چرا سرعت شیوع بیماری در آفریقا انقدر بالاست و چند هزار قربانی در غرب آفریقا داشته است؟
علت، رفتار غیربهداشتی مردم این کشورهاست. آنها به بیمارستان ها اعتماد ندارند و بیمارهای شان را در خانه نگه می دارند که امکان سرایت بیماری را بسیار بالا می برد.
خیلی ها هم وقتی بیمارشان می میرد، جسد را در خیابان رها می کنند در حالی که ویروس این بیماری از جسد هم قابل انتقال است و اگر اصول بهداشتی هنگام شستشو و دفن جسد رعایت نشود ممکن است خیلی ها از این طریق بیمار شوند. از سوی دیگر تجهیزات و تخت بستری کافی هم در بیمارستان ها وجود ندارد.
برخی مردم نگرانند ویروس ابولا از طریق حجاجی که به عربستان رفته اند، وارد کشور شود. چقدر این احتمال وجود دارد؟
حتی یک مورد ابولا هم در عربستان مشاهده نشده است و این کشورامسال، زائران کشورهای آلوده به ابولا را نپذیرفته است.
علاوه بر این هم اکنون گروه های تخصصی پزشکی ما در عربستان مستقر هستند و هر نوع مشکل در سلامت زائران را در همان کشور بررسی می کنند و اگر مسأله خطرناکی تشخیص دهند بلافاصله به ما گزارش می دهند.
پس چرا وزارت بهداشت هر از گاه هشدار می دهد زائران در صورت مشاهده علایم مشکوک سریعاً به پزشک مراجعه کنند یا ارتباط با کسانی که برگشته اند دست کم در هفته های اول محدودتر باشد؟
هشدارهای ما برای پیشگیری از بیماری کروناست. هنوز هم تاکید می کنم که اگر زائری پس از ورود به کشور علائم بیماری تنفسی یا تب دارد باید به پزشک مراجعه کند و تا دو هفته از دیده بوسی و ولیمه دادن پرهیز کند تا علائم بیماری از بین برود.
تاکنون زائر ایرانی به کرونا مبتلا شده است؟
خوشبختانه امسال هیچ موردی از ابتلا به کرونا نداشته ایم.
اما معمولا زائرانی که به کشور بر می گردند عفونت شدید تنفسی دارند.
در سال های گذشته تا حدی بیماری های تنفسی در زائرانی که بر می گشتند گزارش می شد اما امسال بیماری های تنفسی هم کمتر مشاهده شده است.
مایلم باز هم درباره ابولا صحبت کنیم. چه کسانی بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری هستند؟
کسانی ممکن است به این بیماری مبتلا شوند که یا سابقه مسافرت به کشورهای آلوده به ابولا یا تماس با خون یا مدفوع یا ترشحات فرد مبتلا به این بیماری یا شامپازه یا خفاش یا خوک را داشته باشند.
بیماری چه نشانه هایی دارد؟
بیمار ابتدا دچار تبی شدید می شود. سپس بدن دردی سخت می گیرد و خونریزی در همه جای بدنش از جمله دستگاه گوارش و ادراری آغاز می شود. بعد، دچار نارسایی کبد و کلیه می شود و معمولا با شوکی شدید جانش را از دست می دهد البته در 70 درصد موارد مبتلایان فوت می کنند اما 30 درصد هم زنده می مانند.
ایران تاکنون نیروی متخصص درمانی به این کشورها اعزام کرده است؟
تاکنون اعزام نیرو نداشته ایم. اما به تازگی شنیدم که هلال احمر اعلام آمادگی کرده که در صورت لزوم می تواند نیروی درمان به این کشورها بفرستد.
از دیدگاه شما اعزام نیرو به این کشورها خطرناک نیست؟
اگر نیروهای متخصص و آموزش دیده اعزام شوند، خطری وجود ندارد. اما به هرحال باید مراقب باشند حتی پوشیدن لباس ایمنی که در این مناطق استفاده می شود هم اصولی دارد که اگر در آن اشتباه کنند، امکان دارد ویروس به بدنشان منتقل شود.
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
بستن